Zjawiska Atmosferyczne


Za zjawisko atmosferyczne  uznaje się różnorakie przejawy procesów i zjawisk fizycznych zachodzących w atmosferze, które mogą być obserwowane w powietrzu lub na powierzchni ziemi. . Dzieli się je ze względu na ich naturę:  mogą to być zjawiska świetlne  lub elektryczne
Zaliczamy do nich : zjawiska powstawania halo wokół Księżyca lub Słońca .

Halo księżyca .
Piękne zjawisko optyczne polegające na załamaniu promieni świetlnych odbitych od tarczy księżyca.
Mi udało się uwiecznić to piękne zjawisko na poniższych zdjęć .


Słup słoneczny - zjawisko optyczne w atmosferze polegające na ukazaniu się kolumny świetlnej. Zjawisko powstaje w wyniku odbicia światła nisko położonego Słońca lub innego źródła światła od poziomych powierzchni uporządkowanych swobodnym opadaniem kryształów płatkowych lodu.

        



Obłoki srebrzyste (ang. noctilucent clouds – NLC) – polarne chmury mezosferyczne, są rzadko obserwowanymi chmurami widzianymi w półzmroku przy zmierzchu lub świcie, kiedy słońce jest 6-16 stopni poniżej horyzontu. Najczęściej obserwowane są w pasie pomiędzy 50° i 70° (północnej i południowej szerokości geograficznej). Obłoki srebrzyste są najwyższymi chmurami obserwowanymi z Ziemi, znajdują się w mezosferze około 75–85 km ponad powierzchnią ziemi.

Obłoki srebrzyste są najczęściej obserwowane późną wiosną i latem. Na półkuli północnej najlepszy okres do ich obserwacji zaczyna się w połowie maja i trwa do końca sierpnia.

Były to pierwsze w moim życiu obłoki srebrzyste które były tak hipnotyzujące że nie mogłem oderwać od nich oczu i aparatu . Poniżej zdjęcie tego piękne spektaklu .






Korona Księżycowa jest bardziej znana niż te wokół słońca. Są one widziane gdy chmury są na tyle cienkie, żeby każdy pojedynczy promień światła był rozproszony lub ugięty tylko poprzez  jedną kroplę. Oczywiście, cała korona jest rozpraszana przez bardzo wiele kropelek indywidualnie rozpraszających światło księżyca.
Czasami, jak chmury przechodzą przez tarczę  Księżyca to korona kurczy się i pęcznieje, po przez różne wielkości kropelek wody.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz