poniedziałek, 10 listopada 2014

Misja Rosetta –Wiekopomna chwila .

Rosseta jest sondą kosmiczna należącą do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) której celem jest wejście na orbitę wokół jądra komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko. I o sadzenie na jej powierzchni lądownika o nazwie Philae .
Pierwszym celem sondy Rosetta była kometa  46P/Wirtanen jednak problemy z rakietą nośną opóźniły lot o rok i zmusiły naukowców do zmiany obiektu .



W trakcie rozpoczętej w 2004 roku misji, sonda Rosetta wykonała obserwacje dwóch mijanych w bliskiej odległości planetoid, (2867) Šteins (w 2008 r.) i (21) Lutetia (w 2010 r.) oraz dokonała przelotu obok Marsa i trzykrotnych przelotów obok Ziemi, w celu wykonania manewrów asysty grawitacyjnej. Rosetta weszła na orbitę wokół jądra komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko w sierpniu 2014 roku.

Ciekawostką jest to że na pokładzie lądownika Philae jest polski Termometr a dokładnie sonda termiczna i wyposażona w penetrator wyposażone w urządzenie wbijające i pręt o długości 40cm na jej końcu znajduję się 16 termosensorów którę mają mierzyć poszczególne warstwy podpowierzchniowych komety. Polskie urządzanie nazywa się MUPUS.

Trochę o budowie sondy .

Kadłub sondy jest wykonany z aluminium i ma kształt prostopadłościanu o wymiarach 2,8 × 2,1 × 2,0 m. Z przeciwnych stron kadłuba rozpościerają się dwa panele ogniw słonecznych, każdy o długości 14 m i powierzchni 32 m². Całkowita rozpiętość sondy wraz z rozłożonymi panelami ogniw wynosi 32 m. Orbiter składa się z dwóch głównych elementów – modułu ładunku zawierającego instrumenty naukowe oraz z modułu z pozostałymi systemami sondy. Ruchoma antena paraboliczna o wysokim zysku przymocowana jest do boku kadłuba przeciwległego w stosunku do lądownika Philae.
W centrum kadłuba umieszczone są dwa zbiorniki materiałów pędnych, zawierające łącznie 660 kg monometylohydrazyny (paliwo) i 1060 kg tetratlenku diazotu (utleniacz) oraz cztery zbiorniki z gazem ciśnieniowym. Sonda jest stabilizowana trójosiowo. Zestaw 24 silników o ciągu 10 N każdy służy do kontroli orientacji sondy i wykonywania korekt kursu. W skład systemu kontroli położenia wchodzą także cztery koła reakcyjne, dwa szukacze gwiazd, czujniki Słońca, kamery nawigacyjne i trzy zestawy żyroskopów laserowych




Wizja artystyczna sondy i komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko

I o lądowniku Philae
Lądownik Philae ma kształt otwartego z jednej strony heksagonalnego cylindra o średnicy około 1 m i wysokości 0,8 m z trójnożną podstawą[4]. Konstrukcja wykonana jest głównie z włókna węglowego oraz z włókna węglowego połączonego z aluminium. Całkowita masa lądownika wynosi 97,9 kg, w tym 26,7 kg aparatury naukowej. Na pokładzie znajduje się 9 instrumentów naukowych w tym polski MUPUS i urządzenie wiertnicze zdolne do pobrania próbek gruntu z głębokości do 23 cm.



Sama sonda została wprowadzona w stan hibernacji , bez tego zabiegu sondzie zabrakło by prądu . Wyłączone zostały nawet żyroskopy które pobierały duże ilości prądu.  Dlatego wprowadzono sondę w ruch obrotowy który stabilizował ją i nie pozwalał jej na z bocznie z drogi. Sonda potrzebowała  aż 10 lat do dotarcia do komety .

Gdy w styczniu 2014 wybudzono Rosette , wykonała  zdjęcie komety , na której widoczna była koma , co poważnie zaniepokoiło naukowców ponieważ gdyby sonda wleciała w komę lub ogon komety to  jej panele słoneczne zadziałają jak żagle , i sonda zacznie zwalniać .



12 Listopada 2014 o godz: 9:35 czasu Polskiego Naukowcy szacują, że wtedy Philae znajdzie się w okolicach 22,5 km od centrum komety, a posadzenie go na powierzchni lecącego ciała niebieskiego może odbyć się dopiero koło godziny 16:30

 I najpiękniejsze selfie w kosmosie .


Bardzo was zachęcam do oglądania i do obejrzenia linków.

Super animacja ukazująca jak wiele milionów kilometrów musiała pokonać sonda żeby dotrzeć do komety 
Droga Rosetty do Komety


                                                                                    

2 komentarze: